Kako nastanejo hemoroidi
Hemoroidni venski pletež je normalni preplet žil v zadnjiku, ki kot nekakšna blazina služi za zadrževanje vetrov in sluzi. Težave nastanejo, kadar se žile zaradi prekomernega pritiska povečajo in postanejo otekle ali vnete. Nabrekli žili v področju zadnjika pogovorno pravimo tudi zlata žila.
Pomembni dejavniki, ki prispevajo k težavam s hemoroidi, so debelost, nepravilna prehrana, kronično zaprtje, nosečnost in analni spolni odnosi.
Hemoroidi so lahko notranji ali zunanji
Notranjih hemoroidov v začetni fazi ne vidimo, prav tako jih ne moremo zatipati s prsti. Nanje najpogosteje nakazuje sveža krvavitev po končanem odvajanju. Takrat namreč izločajoče se blato lahko rani otekle in povečane hemoroidne vozle. Tovrstne hemoroide je potrebno zdraviti. V nasprotnem se le povečujejo in začnejo izpadati iz danke. Na začetku se spontano vrnejo v črevo, kasneje je to potrebno storiti s prsti, na koncu pa tudi to ni več mogoče.
Zunanji hemoroidi so manjši žilni pleteži v zunanjem delu zadnjikovega kanala. Bolnik lahko opazi bolečo zatrdlino v zadnjiku, predvsem pa ga boli pri sedenju in odvajanju. Skozi prizadeto sluznico lahko vdrejo klice in prizadeta je tudi žilna stena hemoroidnega vozla.
Simptomi
Simptomi, ki spremljajo hemoroide, so večinoma zelo neprijetni, niso pa življenjsko nevarni. Simptomi lahko po nekaj dneh izginejo, a se običajno zopet pojavijo v še težji obliki.
Če niste prepričani, če so vaši simptomi posledica hemoroidov, vam vsekakor svetujemo posvet z izbranim zdravnikom. Bolečina in krvavenje iz rektuma sta namreč lahko tudi simptoma resnejše bolezni, ki zahteva drugačno obravnavo.
Bodite pozorni na:
- krvavenje iz analne odprtine (ob odvajanju)
- kri na toaletnem papirju
- občutek nepopolnega izpraznjenja črevesja
- srbenje in draženje v ali okoli analne odprtine
- boleča bulica v ali okoli analne odprtine
- bolečina med sedenjem
Stopnja hemoroidov
1. stopnja
Ni vidnih znakov, običajno se hemoroidi kažejo samo s krvavitvijo.
2. stopnja
Pridruži se zdrs skozi zadnjično odprtino, predvsem pri predklonu ali pri napenjanju, ki se spontano vrne nazaj v črevo.
3. stopnja
Poleg krvavitve pride na več mestih še do obsežnega spontanega zdrsa skozi zadnjično odprtino. Pri tej stopnji bolezni si mora bolnik hemoroidne vozliče sam z roko potisniti nazaj v črevo.
4. stopnja
Nezdravljeni hemoroidi se vedno bolj raztegujejo in pričnejo izstopati. Kljub potiskanju nazaj v zadnjik, vedno znova zdrsnejo ven.